23hardinc 23hardinc
  • 02-01-2018
  • Mathematics
contestada

if 3 3\4lbs of candy cost $20.25, how much would 1 lb of candy cost

Respuesta :

ogang0522 ogang0522
  • 02-01-2018
3 3/4 =3.75
20.25 divide 3.75 = 5.4
one pound of candy costs 5.40
Answer Link

Otras preguntas

8.How long is a day? A year?
Which of the following is the primary reason for using juries in trials involving serious crimes? A. It limits the effect of corruption from government official
Mason works h hours each day during the 5-day workweek. He also works 5 hours on the weekend. Write an algebraic expression for the number of hours Mason works
A company that packages salted and unsalted mixed nuts received a complaint that claimed that the company’s salted packages contain more whole cashews than thei
a page of a calendar is 45 cm long and 26 cm wide. what is its area?​
The key difference between development anthropology and anthropology of development is that development anthropology involves directly applying knowledge to dev
Distinguish between the essential features of the common and civil law ​
I f m<4=30 degrees, find m<3
Write a rule for g. Describe the graph of g as a transformation of the graph of f. f(x) = x^4 - 3x^2 - 2x, g(x) = - f(x)​
michael's house is 5.0 km away from his school. How long would it take him to go ti school, riding a bus, if its velocity is 25 km/h?Pleaseee answer correctlyI