mshipmon06
mshipmon06 mshipmon06
  • 04-01-2018
  • Mathematics
contestada

the science teacher bought 20 mousetraps for $59.99. what was the unit cost for each mousetrap

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 04-01-2018
The answer is 2.95

Hope this helps! :)
Answer Link
edawson623
edawson623 edawson623
  • 04-01-2018
just divide it each number by each other and you’ll get the answer
Answer Link

Otras preguntas

Estimate 9556-2885 by first rounding each number to the nearest hundred
Divide the binomial by the monomial to find the quotient -36x^4y + 144x^2 y^6/ -4x^2y
Summary of the 5th amendment
In girls, the onset of puberty brings the lowering of the voice at approximately age ___.
Vavilen inflated a huge balloon in 19 minutes. Then he poked a hole in the balloon so that it slowly leaked air out until it was completely deflated. The rate a
Gerrymandering cause democracy to not represent people equally. Explain what this means and whether or not you agree with it and why?
What is the solution to this equation 7x +3=-11
Read the following sentence. Then, decide if it is a simple, compound, or complex sentence. My mother says i can go first i have to empty the garbage and clean
What is the primary cause of vulnerability to health problems?
A surgery that Jamal needs costs $34,000. If he has the surgery done at a medical facility his insurance company has preapproved (in-network), insurance will pa