PrincessPoppy04
PrincessPoppy04 PrincessPoppy04
  • 05-01-2018
  • Mathematics
contestada

jake Purchased a box of 1,000 candy guitar lollipops to sell in the bakery for $20.00. How much did he pay for each lollipop?

Respuesta :

lilxiong
lilxiong lilxiong
  • 05-01-2018
Hello!

To start, you already know that Jake bought 1,000 candy lollipops for 20 dollars in total.

To show how much each individual lollipop cost, set up this expression:
20/1000

Then simplify:
20/1000=0.02

Therefore, each lollipop costs 2 cents each, or $0.02.
Answer Link

Otras preguntas

Kymani has two equal-sized large pitchers and two equal-sized small pitchers. All of the pitchers together hold 40 cups of water. The capacity of one large pitc
What is more important LOVE or MONEY? Can one be used to get the other?
Who are the people who can introduce a bill in the House of Representatives
8) Match the graph with the correct set of equations for the linear system. Then, classify the system as consistent and Dependent, Consistent and Independent, o
Where is the opera house that inspired phantom of the opera?
Sarah decides to monitor the tides at her local beach. She reads tide charts and creates the graph below. What type of tide occurs at the local beach?
which of the following describes the greenhouse effect?
Is 991,928 divisible by 8? HELP ME PLZ!!
any ten rules and regulations of school​
Please choose all examples of Gross Motor Skills Drawing with a Pencil Swinging a Bat Using a fork to eat Throwing a Ball