xitlalick86
xitlalick86 xitlalick86
  • 02-02-2018
  • Mathematics
contestada

you can buy a 6 rolls of toilet paper for $6.97 or 12 pack for $9.24. which is better to buy

Respuesta :

AthenaSinclair AthenaSinclair
  • 02-02-2018
if you divide $6.97 by 6 (to find how much each roll is) you would get about $1.16 per roll and if you divide $9.24 by 12 you would see that each roll is $0.77 each. this tells you that the 12 pack of toilet paper is the better deal because each roll is cheaper.
Answer Link

Otras preguntas

Please answer the attached question by selecting of the the given answers.
What is ion exchange ​
The unit dosing machine packages medication based on the
When Virginia became a royal colony how many people were still alive
According to Article I of the Constitution, who has the ability to approve foreign treaties? the Cabinet and the President the House and the Senate the Sena
the pH of carbonated drink is 3.0 what is the hydrogen ion concentration of the drink?
NEED HELP IN NUMBER 12 and 13 PLEASEEEE
Need help please! Be a helpful person​
why is Sikim not in the seven sisters ​​
PLEASE HURRY I NEED HELP SOS!!!!!!!! (15 POINTS) solve sinø+1=cos2ø on the interval 0≤ø<2π