chinashoaleh
chinashoaleh chinashoaleh
  • 01-03-2018
  • Mathematics
contestada

One brand of cereal sells for $2.89 for 9 ounces. What is the unit
price per pound?
a. $.32
b. $4.29
c. $2.15
d. $5.14

ANSWER IS NOT A

Respuesta :

crankthatemmi
crankthatemmi crankthatemmi
  • 05-03-2018
The answer would be B $4.29
Answer Link

Otras preguntas

Maggie has a ribbon 27 feet long. What is the length of the ribbon in yards? Equation : answer :
what is a product of a whole number and itself
what does 428,731 - 175,842 equal
what is the value of 8 in 1,283,479
centerville has a population of 9000. north fork has 18/25 population of centerville. what is the population of north fork?
in a/an ________ economy,the production of a wide range of manufactured products more economically important than primary production and a service sector begins
How would you write six and twenty five hundredths with a decimal point?
Please Help!!! A gym teacher orders 42 tennis balls. Each package contains 3 tennis balls. Which of the following equations represents the number (x) of package
What are six different rectangles with a area of 64
What was a consequence of violating the Sherman Antitrust Act?