nallelya14
nallelya14
01-03-2018
Mathematics
contestada
816 ounces/hour = pounds/hour
Respuesta :
nilbert
nilbert
02-03-2018
Since there are 16 ounces in a pound, we divide 816 by 16 to get the amount of pounds per hour:
816 / 16 = 51
Our answer is
51 pounds / hour.
Hope this helps!
Answer Link
VER TODAS LAS RESPUESTAS ( 82+ )
Otras preguntas
What would be the steps taken to solve (x+3)^2-1=35
Three families are sharing the cost of renting a canoe for 7 days. The cost for each family is $14 per day. What is the total cost of renting the canoe for 7 da
I have been a nurse for twenty years. In that time, I have seen a great number of patients suffer because they did not have health insurance. One of the worst
The person that named Nigeria? The famous author from Nigeria that worked in a university in Massachusetts? The year Nigeria got her independence? The European
Which is the better buy? A. 1,323 ounces of topsoil for $410.13 B. 8 pounds of topsoil for $78.08
which claim does the map most support?
How do you Graph 0.5x+0.8y=240
Translate to Spanish:They are going on vacation tothe United States.A. Vosotros vais de vacaciones a los EstadosUnidos.B. Ellos van de vacaciones a los Estados
Governor George C. Wallace’s Inaugural Address questions 1. Who has made the speech? 2. Who is the orator's intended audience? 3. What is the purpose of the s
A building manager installs sensors to see how often people turn off the lights when they leave the room. After a month the manager has a sample size of 625, a