KaitlynLucas2667 KaitlynLucas2667
  • 02-03-2018
  • Mathematics
contestada

Charlotte bought packs of hot dogs for $4 each. Eack pack has 8 hot dogs. If she spent $16 how many hot dogs did she get

Respuesta :

XOFAITHXO
XOFAITHXO XOFAITHXO
  • 02-03-2018
Charlotte bought 32 hot dogs for $16 a pack
Answer Link
allymead
allymead allymead
  • 02-03-2018
32 hotdogs
16/4=4
8*4=32
Answer Link

Otras preguntas

Greece and Italy were neighbors across a narrow sea. How did the location of Greece affect the development of Roman society?
Which of the following is an example of how research into the effects of a chemical has changed how it is used? A. Finding out that a pesticide is dangerous
The store buys one dozen pencils for 96¢ and sells them for 20¢ each. How much profit does the store make on a dozen pencils.
elie told rabbi elianou that he had not seen his son, but later remembered that he indeed seen that boy. what else did elie remember?
what happened at the battle of Trafalgar , and why was it significant
could someone help me answer these questions please
When tuning a guitar, a musician plays two strings at once. These sound waves overlap and often appear to get louder and softer if the strings are not in tune.
Stuart wanted to teach in the city, but had to accept the country school since he was a beginning teacher. True or false?
Which phrase best symbolizes the world as Arnold’s narrator describes it for his love?
What does it mean to evaluate an expression in math?