kieranbrooks13p6k14q kieranbrooks13p6k14q
  • 02-04-2018
  • Mathematics
contestada

In 2012 electricity cost 15p per unit.
A family used 3729 units.

In 2013 electricity cost 17p per unit.
The family used 3506 units.

How much more did the family pay for electricity in 2013

Respuesta :

dannielle
dannielle dannielle
  • 02-04-2018
15*3729=55935 p

17*3506=59602 p

59602-55935=3667 p more than in 2012
Answer Link

Otras preguntas

In this poem, which single effect has the poet created by unifying literary elements? Richard Cory by Edwin Arlington Robinson Whenever Richard Cory went down t
What is (7.2×10^2)(6×10^-7) in scientific notation?
PLEASE PLEASE I NEED HELP ASAP
Two ropes, AD and BD, are tied to a peg on the ground at point D. The other ends of the ropes are tied to points A and B on a flagpole, as shown below: Two rop
find the graph y=-1/2x-3
What is motion?What are 3 formulas of motion?
To determine whether a graph of a relation is also a function, Shayla declared that the Y axis is a vertical line and the counts numbers of times that the graph
Why does huntington's disease remain in the human population, even though it is fatal and is caused by a dominant allele?
A radio transmission tower is 170 feet tall. how long should a guy wire be if it is attached 15 feet from the top and is to make a 27 degree angle with the grou
Need help on geometry please