Gabby01211
Gabby01211 Gabby01211
  • 02-04-2018
  • Mathematics
contestada

Elisa purchased 5 balls of yarn for $5.35 each and 9 jars of glue for $3.45 each. What was the total cost ?

Respuesta :

amandakeener
amandakeener amandakeener
  • 02-04-2018
5($5.35) + 9($3.45) = $57.80
Answer Link
homeschoolfam homeschoolfam
  • 02-04-2018
5.35 times 5= 26.75
3.45 times 9= 31.05
Add:
 31.05 + 26.75 = 57.80
Hope this helps!
Answer Link

Otras preguntas

At the supermarket, 6 mangoes cost $6.12. What is the cost of 8 mangoes?
An igloo is a hut made of __________. A. sod B. ice C. animal skin D. wood
A tree initially measured 27 1/2 feet tall. Over the next 3 1/2 years, it grew to a final height of 35 1/2 feet. During those 3 1/2 years, what was the average
D Randy chooses to survey every 5th student in the cafeteria. He surveys a total of 140 students and finds that 84 students support buying new PE equipment. If
When do spring tides occur? They occur when the sun, moon, and Earth are aligned. In spite of their name, these tides occur twice a year in the spring and fall.
What are the next two terms in the patter 3, 6, 5, 10, 9, 18, 17,...?
?????? Someone help please aaaaa
King David of Israel made ___ the capital of the United Kingdom of Israel during his reign. A) Bethlehem B) Jerusalem C) Judah D) Tyre
Can someone check my answers which ones form right triangles
What would likely happen if you were to touch the flask in which an endothermic reaction occurring