daphneg daphneg
  • 04-04-2018
  • Mathematics
contestada

If 12 ounces cost 0.80 how many ounces of the soft drinks could you buy for 2.40

Respuesta :

noahlees2007 noahlees2007
  • 04-04-2018
Well you should first divide 2.40 by 0.80 well 8 goes into 24 3 times so so now you multiply 12 by 3 so the answer is 36

Hope This Helps!
Answer Link

Otras preguntas

How does society influence scout in to kill a mockingbird?
Does the size of a genome determine how much information it contains quizl;et
Gross Accounts Receivable is $10,000. Allowance for Doubtful Accounts has a credit balance of $200. Net sales for the year are $150,000. In the past, 2% of sale
How the vote was won: woman suffrage in the western united states?
games won 15 games played 25 find Pct to nearest thousandth
For questions 1-2 what is the graph of the system y is less than or equal to x+4 2x+y is less than or equal to -4 ANSWERS PLZ!!!! WILL GIVE BRAINLIEST!!
What is the output of the code snippet given below? int i; int j = 0; for (i = 0; i < 5; i++) { if (i % 2 == 0) { i = i + 2; j++; }
Which of the following is true of the people of Great Zimbabwe? a. They became wealthy through trade with the Moroccans and Portuguese. b. They did not rely o
To pass inspection, a new basketball should bounce back to between 68% and 75% of the starting height. A new ball is dropped from 6 feet and bounces back 4 feet
Ap human geography ethnicity nationalism definition