dianav2 dianav2
  • 05-04-2018
  • Mathematics
contestada

shelia bought 10 1/2 oz almonds for $3.36 how much did the almonds cost per ounce

Respuesta :

iTSjUstRyaNt
iTSjUstRyaNt iTSjUstRyaNt
  • 05-04-2018
Let’s set 10 1/2 to a decimal since the cost is in decimal too
10.5 divided by 3.36
$3.13/oz.
Hope this helps!
Answer Link
fatima456 fatima456
  • 05-04-2018
It would cost $0.32 an ounce

here is how I git that answer 

$3.36/10.5 = $0.32


Hope this helps :-)



Answer Link

Otras preguntas

How do we know that caramelizing sugar is a chemical change?
Name the different levels on organization within the biosphere, from smallest to largest
Which of the following is the best opening sentence for a business letter that you want to sound fairly informal? a. Please be advised that I've just received
How are light years used to measure distances in the universe
Which of the following is NOT a valid reason for using credit?
What is 21 divided by 94.5
450 is 75% of what number?
A newly discovered tree species has cone-like structures that are covered with exposed seeds. Which plant group does it most likely belong to?
In ∆ABC, which ratio equals cos C?
What is 689 divided by 24