zaneshadwick00 zaneshadwick00
  • 01-05-2018
  • Mathematics
contestada

A package of three compact discs cost $24.96. How much does each disc cost?

Respuesta :

milimm
milimm milimm
  • 01-05-2018
Price divided by number of discs
24.96/3 =8.32
Answer Link
Allikat74
Allikat74 Allikat74
  • 01-05-2018
Each disc costs $8.32. This is because $24.96 (total cost) divided by 3(amount of discs) is $8.32.
Answer Link

Otras preguntas

1) If two planes intersect, their intersection is a line. 2) Plane R and plane S intersect. Conclusion:1) If two planes intersect, their intersection is a line
Glue dots are best used for A. gluing foliage in an arrangement. B. attaching prices to flower buckets. C. keeping ribbon ends from unraveling.
skate world charges $82 for 10 children and $7 for each additional child. how many children can be invited on a $159 budget? Write an equation containing parent
which country was not a scene of early fighting in world war II
????????????????????????????
organizar su tiempo para poder descansar, trabajar y divertirse
kx + 7 = 4 for x x=3/k x= -3/k x= -k/3 x=k/3
Which of the following best explains why most chemical reactions proceed more quickly when the concentrations of reactants are increased? (12 points) A.The
A typical serving of which food provides the most vitamin a?
kylie wrote the expression. (9+k)=5. what is the value of kylies expression for k=4