Seudónimo Seudónimo
  • 02-05-2018
  • Mathematics
contestada

20 points! I really need your help here.

20 points I really need your help here class=

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 02-05-2018
find the volumes  og each  box

Single serving box = 1/2 * 7 *3 * 9 =  94.5  cm^3

Family size = 1/2 * 8 * 3 * 16 = 192 cm^3

Find the cost by unit volume:-  single costs 1.25 /  94.5 = 0.013228 
 family costs 2.5 / 192  0.01302

So the family bar costs less by unit volume  and is the better buy.
Answer Link

Otras preguntas

What are the key characteristics of democracy?
Can someone help me? Compare the literacy rates of the Republic of the Congo and Cameroon. How much higher is literacy in the Republic of the Congo?
True or false Obierka tries to kill himself in things fall apart
If one object (a) is moving at 60m/s^2, and the other object (b) is moving at 65m/s^2, at what time will the faster moving object be 10m ahead of the other obje
why was this document written?
Beneath the grasslands in the North Central Plains of Texas, there is a layer of __________ under the soil.
Fill in the blank _____ is a person who studies physical world through a systematic method
A bottling company sent a purchase order to a wholesaler that stated, "Ship 100,000 empty plastic bottles at the posted price." Two days after receipt of this p
if a=b, what is the numerical value of the quantity a/b?
Please answer I am stuck