tdunn2023p6shu2 tdunn2023p6shu2
  • 03-05-2018
  • Mathematics
contestada

Kim spent $26 on a magazine and 6 notepads have the magazines cost $2 then how much was each Notepad

Respuesta :

sweetienaila536
sweetienaila536 sweetienaila536
  • 03-05-2018
The answer is $4 per notepad.
Answer Link
Kassian
Kassian Kassian
  • 03-05-2018
First you subtract the $2 from the total of $26 to get $24 for all the Notepads together, then you divide the $24 by the number of notepads. 24 divided by 6 equals 4. So each notepad cost $4.
Answer Link

Otras preguntas

A grocery delivery driver is 5 miles west of a city's bowling alley when she receives a The grocery store is 2.1 miles east of the bowling alley. Assume the dri
hello everyone how are you all​
We organize files by storing then in drawers? true or false pls answer me i need it now!
Which sentence best summarizes a theme of "Bul_GO!-gi"? A. Adjusting to a new culture can be difficult. B. Mothers teach their children important lessons. C. On
A 5-pound bag of cat food costs $11.25.What is the unit price of the cat food indollars per pound?
A temporary structure loses 60 kWh of energy each day. If modifications to the structure are made so that the energy flux decreases by a factor of 0.5 and the i
pleaseeee helppppppp
Halp I'm already in calculus even I'm still in grade 7...​
Is the equation a linear function or nonlinear function?
Which of the following is not a governing principle of agency relationships?.