jackandryansis90421 jackandryansis90421
  • 04-05-2018
  • Mathematics
contestada

Using the rate of $8 for every 2 pounds of rice, how much would a 1/2 pound of rice cost

Respuesta :

Skøll1922
Skøll1922 Skøll1922
  • 04-05-2018
2/½=4
8/4=2
It would be 2$
Answer Link
Аноним Аноним
  • 04-05-2018
2 pound = $8

1 pound = $8 ÷ 2 = $4

1/2 pound = $4 ÷ 2 = $2

Answer: $2
Answer Link

Otras preguntas

A welding torch produces a flame by burning acetylene fuel in the presence of oxygen the energy released from the acetylene fuel is then used to melt a metal wh
different types of dominance
Which artificial sweetener was almost banned because of a proposed relationship with cancer in experimental animals?
Is the relation a function? Why or why not? {(–8, –4), (–2, 0), (1, 3), (–2, 6)} No; the relation passes the vertical line test. Yes; only one range value ex
Connor borrows $8,000 at a rate of 19% interest per year. What is the amount due at the end of 7 years if the interest is compounded continuously?
Your family is moving to a new neighborhood, and your parents have narrowed their choices down to four different places. Because you have a new-found interest i
just please help me I'm done with this work
in the end love conqur all is that the main idea or the theme
It took 1.5 hours for a bus to go from one city to the next. The bus traveled at an average velocity of 52 mph, west. How far apart were the two cities? 78 mi 3
different types of dominance