diamond967 diamond967
  • 03-09-2020
  • Mathematics
contestada

Mrs. Kim spent $4.77 on her favorite imported cheese. She bought 9/10 of a pound. Find how much cheese cost per pound.

Respuesta :

eliovyona
eliovyona eliovyona
  • 03-09-2020
4.77x10= 47.7/9 = 5.30. 1 pound cost $5.30
Answer Link

Otras preguntas

Why was the battle of Stalingrad a turning point in the European war
Aluminum is used to make cans for the beverage industry. Which other industries is aluminum important
If i purchase a product for $79.99 and two accessories for 9.99 and 7.00 how much will i owe after taxes applies 8.75%
A total of 766 tickets were sold for the school play. They were either adult tickets or student tickets. There were 66 more student tickets sold than adult
Anyone know these questions? I need help,please.
Yosemite has spectacular scenery and which has half-time bears. How do I write I. Parallel structure?
a cd that is originally priced at $15.85 red-tagged for the sale. what is the sale price of the cd
you buy 4 items that cost 2.69 14.45 8.05 13.95 what is the estimated total round to the nearest dollar
what is 2 3/4 + 5/9 answer
Charlie is a car salesman. He earns $800 plus a 9% commision on all of his sales for the week. If charlie received a paycheck for $1916 this week, how much were